مهاجرت به آلمان

images

مهاجرت به آلمان

کشور آلمان

آلمان (به فرانسوی: Allemagne) (به آلمانی: Deutschland) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان (به آلمانی: Bundesrepublik Deutschland)، نام بین‌المللی روی نقشه "Germany" کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد.[۲] مساحت آن ۳۵۷٬۳۸۶ کیلومتر مربع است و جمعیت آن ۸۳/۷ میلیون نفر است.

کشورهای اروپایی به ویژه کشورهای حوزه شنگن همیشه از پرطرفداترین مقاصد توریستها و مهاجران بوده اند. یکی از این کشورها به خاطر شرایط مساعد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و همچنین شرایط مناسب زندگی، کشور آلمان بوده است.

فرم ارزیابی مهاجرت، مشاوره رایگان تلفنی

مهاجرپذیری آلمان

سطح بالای استانداردهای فوق الذکر و روش های مختلف مهاجرت به این کشور و نیز تعداد قابل توجه توریست ها، مهاجران و پناهندگان موجب شده که دولت این کشور نسبت به مهاجر‌پذیری سخت گیرانه عمل کند. اما این سختگیری ها موجب کاهش میزان مهاجرپذیری این کشور نشده است و همچون گذشته مقصدی جذاب برای مهاجران است.

رضایت مهاجران به کشور آلمان

همانطور که گفته شد، سطح بالای استانداردهای زندگی و نیز موقعیت ها و فرصت های شغلی مناسب، آلمان را به مقصدی امن و رضایت بخش برای مهاجران مبدل شاخته است. به همین خاطر مهاجرینی که به این کشور عزیمت میکنند با رضایت کامل، ماندن در این کشور را تصمیم نهایی خود قرار داده و به ندرت مبادرت به ترک این کشور میکنند.

روش‌های مهاجرت به آلمان

همچون دیگر کشورهای مطرح مهاجرپذیر آلمان نیز روش‌های تحصیل، کار، تولد، ازدواج، سرمایه‌گذاری و نیز پناهندگی را برای متقاضیان واجد شرایط در نظر دارد.

روش مهاجرت به آلمان

فرم ارزیابی مهاجرت، مشاوره رایگان تلفنی

مهاجرت از طریق تحصیل

با توجه به این که دانشگاه‌های آلمان ازسطح علمی بالا و نیز سیستم آموزشی رایگان برخوردار است و نیز امکان تحصیل به زبان آلمانی و یا انگلیسی و شرایط مناسب کار در زمان بعد از فراغت از تحصیل وجود دارد، تحصیل در آلمان همواره مورد توجه دانشجویان بوده است. شایان ذکر است که تحصیل در آلمان به تنهایی نمیتواند به اخذ اقامت دائم منجر شود. برای این امر، فارغ التحصیلان درآلمان می بایست ظرف مدت 18 ماه در زمینه مرتبط با تحصیلات خود کار پیدا کنن و در صورت عدم موفقیت در این مدت، ملزوم به ترک کور آلمان می باشند.

  • تحصیل در مقطع کارشناسی: شایان ذکر است که برای تحصیل در مقطع پیش‌دانشگاهی و کارشناسی در آلمان نیازی به قبولی در دانشگاه‌های ایران نیست، بنابراین این موقعیت فرصت بسیار مناسبی برای مهاجرینی است که قصد تحصیل در این کشور را دارند. تنها ملزومات اقدام برای این امر اتمام دوره 12 ساله دیپلم و زبان آلمانی در سطح B1 و B2 می باشد. با این موارد دانشجو بعد از دوره 12 ماهه کالج در آلمان می تواند وارد دنشگاه شود. واضح است که ارائه نمره و معدل بالا میتواند دوره 12 ماهه کالج را از این روند حذف نماید.
  • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: تحصیل در رشته‌های مختلف در این مقطع به زبانهای انگلیسی و آلمانی امکانپذیر است. مدرک آیلتس 6.5 و یا زبان آلمانی در سطح B2 از ملزومات تحصیل در این مقطع می باشد. همچون مقطع کارشناسی، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تقریبا رایگان بوده و تنها باید مبلغ 250 یا 300 یورو بابت شهریه دانشگاه پرداخت شود.
  • تحصیل در مقطع دکترا: تنها دانشجویانی قادر به تحصیل در این مقطع می باشند که دارای رزومه تحصیلی خوبی باشند و این رزومه به تایید یک استاد راهنمای آلمانی رسیده باشد. تحصیل در این مقطع به منزله یک شغل بوده و دانشجویان دکترا جهت تامین هزینه های زندگی حقوق دریافت میکنند. میزان این حقوق مستقیما به عملکرد دانشجو بستگی داشته و میزان دستمزد همه دانشجویان دکتری به یک میزان نخواهد بود.

مهاجرت از طریق کار

مهاجرت کاری به آلمان یکی از شناخته ترین روش های مهاجرت به این کشور بوده که در صورت داشتن شرایط مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار آلمان روش دیگری توصیه نمی‌شود. با توجه به اینکه این کشور با فقر نیروی کار ماهر مواجه است برای مرتفع نمودن این مشکل اقدام به جذب این نیرو از سایر کشورها نموده است.
مهاجرت کاری به آلمان و اخذ ویزای مربوطه به دو روش انجام می‌گیرد.

  • روش اول ویزای پیشنهاد کاری یا Job Offer: این روش برای متقاضیانی قابل انجام است که از کارفرمای آلمانی دعوتنامه‌ای جهت استخدام وبکارگیری مهارت وی داشته باشد. بنابراین امر و نیز دشواری های موجود برای جذب نیروی خارجی در آلمان، ممکن است این روش را راهی کم احتمال قلمداد کنید، اما شرکت مهاجرتی ایران ترکیه / راز این راه را به وسیله تمهیداد بین‌المللی خود برای مرتفع ساخته است.
  • روش دوم ویزای جستجوی کار یا Job Seeker: این روش برای متقاضیانی مناسب است که دارای مدرک تحصیلی (حداقل) لیسانس هستند. این دوستان میتوانند ظرف مدت اعتبار 6 ماهه این ویزا مرتبط با مهارت خود ( که در این زمینه دارای رزومه و سابقه مناسب هستند) شغل مورد نظر خود را یافته و مشغول به کار شوند. شایان ذکر است که بعد از تایید کارفرما این ویزا به ویزای کار سه ساله ارتقاء می‌یابد. توجه داشته باشید که امتیازات کسب شده در این روش موثر است. این امتیازات بر مبنای مواردی همچون سن، مدرک تحصیلی، سوابق کاری، مدرک زبان و غیره ارائه میشود.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

با توجه به رشد اقتصادی چشمگیر در آلمان که آن را به سومین کشور قدرتمند اقتصادی جهان مبدل می‌سازد، بازارهای اقتصادی این کشور نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی را به خود جلب کرده است. در حال حاضر سرمایه‌گذاری در این کشور با سرمایه کم هم قابل انجام است. سرمایه‌گذاران می‌توانند با ثبت شرکت در آلمان اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نمایند. بنابراین این امر روشی برای مهاجرت نیز شناخته شده است.
توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت در آلمان می‌بایست طرح توجیهی اقتصادی متقاعد کننده برای سرمایه‌گذاری ارائه شده و مورد تایید اتاق بازرگانی آلمان واقع شود. سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در آلمان در حدود 25 هزار یورو می باشد، که بازگشت سرمایه قابل توجهی از این روش قابل تصور است.
امتیازات فوق‌الذکر موجب شده تا در تایید طرح‌های تجاری سخت‌گیری‌های بسیاری صورت پذیرد و تعداد کمی از افراد اقدام کننده موفق به ثبت و شروع کار خود در آلمان و درنتیجه اخذ اقامت و تابعیت این کشور شوند.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

کشور آلمان برای تابعیت تولد بر اساس قانون مدنی خود پیرو سیستم خون است. بدین معنی که وقتی طفلی در آلمان متولد می‌شود تا رسیدن به سن قانونی تابعیت اقامتگاه پدری خود را دارد و پس از ان اقدام به انتخاب تابعیت از میان اقامتگاه پدری، مادری و محل تولد خود مینماید.
بر اساس قانون مدنی آلمان، موارد ذیل سبب اخذ تابعیت آلمان، از طریق سیستم خون یا خاک می‌باشد:

  • اگر فرد از پدر یا مادر آلمانی به دنیا بیاید.
  • اگر کودکی از پدر یا مادر نامعلوم به دنیا بیاید.
  • فرد متولد در آلمان که در 21 سال ابتدایی زندگی خود 8 سال را در آلمان زندگی کند.
  • به مدت حداقل 6 سال در مدارس آلمان تحصیل کرده باشد.

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

با توجه به اینکه این روش از آسان‌ترین روش‌های ممکن برای مهاجرت به آلمان می‌باشد، سوء استفاده هایی نیز در این روند صورت گرفته است. لذا این روش برای افرادی ممکن است مه قصد واقعی این امر را داشته و بتوانند آن را اثبات نمایند.
برای اثبات این امر مدارکی همچون عکس‌های خانوادگی، ایمیل، سندازدواج، گواهی تجرد و گواهی عدم سوءپیشینه به همراه تمکن مالی به سفارت آلمان ارائه شود. تمکن مالی برای اثبات توان مالی برای تامین مالی همسر در آلمان می‌باشد.
باید توجه داشت که داشتن مهارت ابتدایی زبان آلمانی هم از ملزومات این روند می‌باشد. بعد از سه سال زندگی مشترک در آلمان به همسر تابعه آلمانی پاسپورت این کشور اعطا می شود.

فرم ارزیابی مهاجرت، مشاوره رایگان تلفنی

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به اگثر کشورهای مهاجر‌پذیر، پناهندگی است. لازم به ذکر است که با توجه به میزان بالای خطرات این روش موسسه راز علوم هیچ گونه مشاوره و یا خدماتی در این زمینه به متقاضیان ارائه نمیدهد.
طبق کنوانسیون ژنو، افرادی که در کشور خود هرگونه احساس خطر و ناامنی می‌کنند می‌توانند ار حمایت کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند بهره‌مند شوند. اما با وجود حجم بالا و رو به افزایش آمار پناهندگان به این کشورها به ویژه کشور آلمان، امکان رد درخواست پناهندگی بسیار بالا است و این روند با بررسی سخت‌گیرانه تری صورت می‌گیرد. لذا پناهندگی به هر بهانه‌ای مورد قبول نیست. بنابراین این روش مردود شناخته شده و به هیچ عنوان مورد تایید حقوقدانان و همچنین وکلای هلدینگ راز نیست و توصیه نمی‌شود.
پناهندگان در کشور آلمان از خدماتی مانند پرداخت حداقلی هزینه های اولیه زندگی اعم از خوراک، پوشاک و مسکن بهره می‌برند. منظور از مشکن صرفا سرپناهی برای اسکان پناهندگان بوده و به همین خاطر وضعیت قابل قبولی از نظر بهداشتی و امنیت ندارند. پناه‌جویان نیز تا زمان تایید درخواست پناهندگی خود می‌بایست پذیرای این شرایط باشند.

هزینه زندگی در آلمان

بدیهی است که میزان هزینه‌های زندگی افراد مستقیما به سطح استاندارد زندگانی ایشان بستگی دارد. با این وجود هزینه ها در این کشور با توجه به صنعتی بودن در مقایسه با کشورهای هم تراز خود بسیار مناسب است.
گرانترین شهر آلمان دوسلدورف می‌باشد که متوسط هزینه زندگی در این شهر 2600 یورو تخمین زده شده است. حال آنکه این میانگین در شهر لایپزیک بعنوان ارزانترین شهر آلمان 1900 یورو تخمین زده شده است.

تابعیت در آلمان

هیچ میانبر و یا راه کوتاهی برای اخذ تابعیت آلمان وجود ندارد. در تمامی روش‌ها فرد باید مدت زمان مشخصی را در آلمان سپری کند و بعد از اخذ اقامت دائم این کشور برای تابعیت خود اقدام نماید. همانطور که گفته شد افرادی که همسر آلمانی اختیار می‌کنند باید برای اخذ پاسپورت آلمانی 3 سالف زندگی مشترک داشته باشند. همچنین افرادی که در آلمان مشغول به کار می‌شوند باید تا 5 سال به کار در این کشور ادامه داده و مالیات پرداخت کنند تا واجد شرایط اخذ تابعیت این کشور باشند.
برای تحقق این امر باید نشان داده شود که فرد مهاجر با فرهنگ، تاریخ و بخصوص زبان کشور آلمان ارتباطی مناسب برقرار کرده و با آن ادغام شده است.

مشاوره رایگان

با تکمیل فرم ارزیابی از مشاوره رایگان تلفنی بهره‌مند گردید.

نظرات (0)
دیدگاه خود را برای ما بنویسید

مطالب مرتبط

کارهایی که در فرهنگ آلمانی نامناسب هستند
آلمان

کارهایی که در فرهنگ آلمانی نامناسب هستند

رفتارهایی که ممکن است در برخی کشورهای جهان از جمله ایران عادی باشند یا خیلی زشت نباشند احتمال دارد که در کشوری دیگر مثل آلمان بسیار نامناسب تلقی می شوند. پس اگر تصمیم دارید که به آلمان سفر کنید یا اینکه قصد مهاجرت به این کشور را دارید حواستان باشد که کارهای زیر را انجام ندهید.

ادامه مطلب
زندگی کودکان در آلمان
آلمان

زندگی کودکان در آلمان

حدود 10.5 میلیون کودک در آلمان زندگی می کنند. این عدد در واقع 12 درصد از کل جمعیت آلمان است. بیشتر این کودکان در یک خانواده با پدر و مادرشان در آلمان زندگی می کنند و حداقل یک برادر یا خواهر دارند.

ادامه مطلب