تاریخ مهاجرت به استرالیا و پیشرفت این کشور

images

تاریخ مهاجرت به استرالیا و پیشرفت این کشور

به جرات می توان گفت که مهاجرت مهمترین عامل افزایش جمعیت و رشد اقتصاد استرالیا بوده است. اولین مهاجرت به استرالیا به حدود 51 هزار سال پیش بر میگردد؛ زمانی که اجداد بومی های استرالیا از طریق جزایر مالایی و گینه نو به استرالیا مهاجرت کردند. از قرن هفدهم میلادی به بعد اروپایی ها شروع به مهاجرت به استرالیا و انجام تحقیقات و اکتتشافات کردند. البته اقامت دائمی آنها از روز 26 ژانویه سال 1788 شروع شد که بعدا "روز استرالیا" نام گرفت.
بعد از اینکه بریتانیا ایالات متحده را از دست داد، نیاز آنها به یک مستعمره جدید برای مجازات و تبعید زندانی هایی که در زندانهای خیلی شلوغ آنها بود افزایش پیدا کرد. پس می توان گفت که اقامت دائمی اروپایی ها با گروهی از مجرمان کوچک و بزرگ، تعدادی سرباز و تعدادی خدمه و کارکنان کشتی های مهاجرتی آغاز شد. تا بعد از حدود 100 سال نزدیک به 170 هزار مرد و زن از اروپا به استرالیا فرستاده شدند. البته از همان زمان مهاجران آزاد هم شروع به مهاجرت به استرالیا کردند. 
نبود نیروی کار کافی، وجود زمین های بسیار وسیع و تصور ایجاد ثروت جدید از طریق کشاورزی، استخراج معدن و بازرگانی، استرالیا را به سرزمین فرصت ها تبدیل کرد. بسیاری از مهاجرت کنندگان سفرهای بسیار سخت و طولانی را در دریا سپری می کردند، به این امید که یک زندگی جدید در استرالیا، سرزمین آزاد متعلق به بریتانیا، شروع کنند. در میانه قرن نوزدهم که به عنوان دوران طلایی مهاجرت شناخته می شود یک رشد بسیار بزرگ در جمعیت استرالیا رخ داد.
مهاجران زیادی از بریتانیا و ایرلند و همچنین از دیگر کشورهای اروپایی از جمله آلمان و همینطور از چین به استرالیا مهاجرت کردند. در سال 1801 بعد از تشکیل فدراسیون ایالتی در استرالیا، سیاستی با عنوان استرالیای سفید ایجاد شد که با مهاجرت غیر سفید پوستان به استرالیا مقابله می کرد. 
بعد ازجنگ جهانی دوم، استرالیا یک برنامه مهاجرتی بسیار بزرگ به وجود آورد. صدها هزار اروپایی آواره به استرالیا مهاجرت کردند و بیش از یک میلیون شهروند بریتانیایی تحت یک برنامه به نام "10 پوند آدم بریتانیایی" در استرالیا مقیم شدند. این افزایش ناگهانی در مهاجرت تاثیر قابل توجهی روی جامعه استرالیا داشت. جامعه ای که قبل از جنگ جهانی دوم، تک فرهنگی، باطن گرا و محافظه کار بود. با اینکه سیاست استرالیای سفید از اواسط قرن بیستم به تدریج در حال از بین رفتن بود، هنوز هم بیشتر مهاجرت ها به اروپایی ها محدود می شد. 
در دهه هفتاد میلادی میلیون ها پناهنده و مهاجر به استرالیا رفتند و سیاستی با ماهیت چند فرهنگی را آغاز کردند. ال گرسبی، وزیر مهاجرت استرالیا، برای اولین بار عبارت "چند فرهنگی" را استفاده کرد و از مزایای "کثرت گرایی قومی" که در آن هر گروه قومی که تمایل داشته باشد می تواند میراث فرهنگی خودش را به صورت نا محدود در قلمروهای مختلفی در استرالیا بسازد، در حالی که همزمان در زندگی همگانی جامعه شرکت میکند.
امروزه استرالیا یکی از بزرگترین جوامع چند فرهنگی و متنوع در دنیا است. بیش از 200 زبان در بین مردم استفاده می شود و زبان انگلیسی زبان مشترک بین همه است. در مقایسه با کانادا و آمریکا که در هر کدام به ترتیب 17 و 10 درصد جمعیت در کشور دیگری به دنیا آمده اند، نزدیک به یک چهارم جمعیت استرالیا خارج از آن متولد شده اند. 
با رشد اقتصاد استرالیا، روش ها و طرز نگاه به دریافت مهاجر نیز رشد پیدا میکند. در حال حاضر 3 معیار برای انتخاب مهاجران دائمی وجود دارد:

  • مهاجرت خانوادگی برای بستگان
  • مهاجرت بر اساس مهارت برای کسانی که مدراک یا مهارتهای فنی و حرفه ای دارند
  • ورود انسان دوستانه و پناهندگی

تعداد افراد مجاز برای هر کدام از این برنامه ها به صورت سالانه بعد از برگزاری انجمن های رایزنی تصمیم گیری می شود. برای افرادی که به صورت موقت می خواهند وارد استرالیا شوند دریافت ویزا ضروری است. 
بازار کار استرالیا در دهه گذشته تغییرات ساختاری زیادی را به خود دیده است. این تغییرات کمک کرده اند تا شغل های جدیدی به وجود بیایند و سود آوری افزایش پیدا کند. در سالهای گذشته، نرخ اشتغال هر سال تقریبا 2 درصد افزایش پیدا کرده است. 
استرالیا همچنین یکی از بهترین سیستم های مراقبت درمانی در دنیا را دارد و به صورت گسترده برای تمام مردمی که در استرالیا زندگی می کنند قابل دسترسی است. تمام مقیم های دائمی استرالیا یک مالیات مراقبت درمانی پرداخت میکنند که از آن برای بودجه سیستم مراقبت های بهداشتی استفاده می شود که در واقع مشابه یک بیمه درمانی است و این حق را به افراد می دهد تا از سرویس های رایگان یا یارانه ای که توسط متخصصین پزشکی یا بیمارستان های همگانی ارائه می شود استفاده کنند.
همچنین در استرالیا یک سیستم سلامتی خصوصی بسیار گسترده نیز وجود دارد. افرادی که حاضر به پرداخت یک هزینه اضافی برای پیوستن به بیمه سلامتی هستند می توانند از مزایای درمان چشم، فیزیوتراپی و دندانپزشکی و دیگر خدمات پزشکی استفاده کنند. 
یادگیری زبان انگلیسی در استرالیا بسیار رایج شده است و بسیار از مردم برای تحصیل زبان انگلیسی به استرالیا می روند. برنامه های بسیار زیاد و متنوعی برای بزرگسالان و کودکان با سطوح مختلف زبان در استرالیا وجود دارد. برای بزرگسالان بسته به سطح و توانایی آنها در زبان، 2 برنامه مختلف وجود دارد. برنامه AMEP یا برنامه انگلیسی برای بزرگسالان مهاجر، برای مهاجران تازه وارد به استرالیا است که اطلاعات پایه ای درباره زبان انگلیسی دارند.
برنامه دوم AEMP یا برنامه انگلیسی پیشرفته برای مهاجران مناسب مقیم های دائم استرالیا است که به دنبال پیدا کردن شغل هستند و سطح انگلیسی بالاتر از پایه دارند. برای کودکان برنامه های متنوعی در سیستم مدرسه وجود دارد. برنامه "انگلیسی به عنوان زبان دوم – تازه واردان" که توسط دولت استرالیا برنامه ریزی شده است به دانش آموزان ابتدایی و دبیرستانی که نیاز به یادگیری زبان به صورت فشرده دارند کمک می کند. علاوه بر این مدارس برنامه های خاصی برای کمک به معلمان جهت رفع نیاز این دانش آموزان دارند. 

این مقاله به کوشش استاد جعفری و دیگر اعضای سازمان مهاجرتی راز تهیه و منتشر شده است. تک تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هرچند کوچک در آگاه سازی شما عزیزان داشته باشیم.

نویسنده
حمیدرضا جعفری
حمیدرضا جعفری

کارشناس ارشد الکترونیک قدرت، علاقه مند به تکنولوژی و زبان انگلیسی، مدیر کلاسهای آموزش آنلاین زبان هلدینگ راز

نظرات (0)
دیدگاه خود را برای ما بنویسید