روابط قبلی شما چگونه روی درخواست ویزای استرالیا شریک زندگی تاثیر می گذارد؟

images

روابط قبلی شما چگونه روی درخواست ویزای استرالیا شریک زندگی تاثیر می گذارد؟

برای مهاجرت به استرالیا نوعی ویزا با عنوان ویزای شریک زندگی (partner visa) یا defacto وجود دارد که به فردی که شریک زندگی شما است اما با او ازدواج نکرده اید اجازه می دهد که برای ورود به استرالیا ویزا دریافت کند. در اینجا سوالی که زیاد مطرح می شود این است که آیا روابط زناشویی قبلی شما روی پذیرفته شدن این نوع ویزا برای مهاجرت به استرالیا تاثیری می گذارد یا خیر.

هنوز طلاق نگرفته اید؟ نگران نباشید

 شما می توانید حتی در صورتی که خودتان یا شریکتان هنوز طلاق نگرفته اید اما از همسرتان جدا زندگی می کنید، برای این نوع ویزای مهاجرت به استرالیا درخواست دهید. البته قبل از درخواست این نوع ویزا باید حداقل برای 12 ماه در کنار شریک زندگیتان زندگی کرده باشید و نشان دهید که شما در یک رابطه واقعی و مداوم هستید تا بتوانید برای مهاجرت به استرالیا از طریق partner visa مجاز باشید.

بسیاری از ایالت های استرالیا به زوجین اجازه می دهند که رابطه خودشان را ثبت کنند. به این ترتیب از نشان دادن این موضوع که آنها 12 ماه پیش هم زندگی کرده باشند چشم پوشی می شود. با این حال، زوجی که یکی از آنها متاهل باشد یا در یک رابطه دیگر ثبت شده باشد نمی تواند این کار را انجام دهند.

آیا کمتر از 12 ماه در کنار هم زندگی کرده اید؟ باز هم امکان درخواست ویزا وجود دارد.

در صورتی که در استرالیا هستید و ویزای شما نزدیک به منقضی شدن است و کمتر از 12 ماه در کنار شریکتان زندگی کرده اید و شریک شما متاهل است، هنوز هم میتوانید برای ویزای شریک زندگی یا defacto درخواست دهید،. البته با این نگاه که در آینده نزدیک ثبت رابطه را انجام دهید.

شریک شما قبل از این که تصمیم ویزای شما گرفته شود باید طلاق گرفته و رابطه جدید را ثبت کند. در حال حاضر مدت زمان پردازش این نوع ویزا (ویزای 820)، 24 ماه است، پس زمان نسبتا زیادی برای انجام این کارها خواهید داشت.

مشخصا ریسکی که شما خواهید داشت این است که کیس شریک شما توسط یک افسر مهاجرتی برداشته شده و زود پردازش شود و شما فرصت ثبت رابطه تان را نداشته باشید. (یا اینکه از این کار منصرف شده باشید و آن را به تعویق انداخته باشید.) در این حالت، ویزای شریک شما رد خواهد شد به این دلیل که شما 12 ماه زندگی در کنار یک دیگر را در زمان ارسال درخواست نداشته اید.

شما می توانید درباره تصمیمتان در دادگاه تجدید نظر، درخواست تجدید نظر بدهید. این کار به شما زمان می دهد تا رابطه تان را ثبت کنید. به صورت میانگین حدود 750 روز طول می کشد تا دادگاه درخواست تجدید نظر رد شدن ویزای شریک را ارزیابی کند. شما باید درخواست تجدید نظر را تا 21 روز ثبت کنید و هزینه دادگاه را پرداخت کنید.

طلاق

در صورتی که شما به عنوان اسپانسر یا شریکتان به تازگی طلاق گرفته اید، نیازی به انتظار برای درخواست ویزای شریک نیست، البته در صورتی که معیارهای دیگر را داشته باشید. در صورتی که داوطلب یا اسپانسر نتواند طلاق را کامل کند، دو نفر باید قبل از درخواست ویزا 12 ماه با یکدیگر زندگی کنند، چه داخل و چه خارج از استرالیا.

آیا محدودیتی برای تعداد افرادی که می توان به عنوان شریک ضمانت آنها را کرد وجود دارد؟

یک اسپانسر فقط می تواند دو نفر را در طول زندگی اش برای دریافت ویزای شریک ضمانت کند. حداقل باید 5 سال فاصله بین زمان ارسال درخواست شریک اول و زمان تصمیم گیری برای ویزای شریک دوم وجود داشته باشد.

برای مثال، در صورتی که یک شریک شما سه سال و نیم پیش برای ویزا درخواست داده است، می توانید برای شریک جدید الان اقدام به درخواست ویزا کنید. با توجه به اینکه 2 سال برای تصمیم گیری درباره ویزا طول می کشد، 5 سال مورد نظر تا آن موقع تمام خواهد شد.

ریسک این موضوع برداشته شدن کیس شما توسط افسر مهاجرت زودتر از موعد است. در صورت رد شدن ویزا می توانید از طریق دادگاه تجدید نظر به شکل گفته شده در بالا اقدام کنید.

مهاجرت به استرالیا از طریق شریک زندگی

در صورتی که شما قبلا توسط شخص دیگری ضمانت شده اید و حالا می خواهید فرد دیگری را ضمانت کنید چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که شخص اسپانسر خودش قبلا توسط یک استرالیایی ضمانت شده باشد و از آن رابطه اقامت دائم دریافت کرده باشد، در این حالت نیز حد 5 ساله وجود خواهد داشت، حتی در صورتی که از داوطلب به اسپانسر تغییر کرده باشند.

در صورتی که قبلا یک درخواست شریک زندگی با فرد دیگری را شروع کرده اید؟

در صورتی که شما توسط یک شخص استرالیایی با ویزاهای 820، 309 یا 300 ضمانت شده اید اما رابطه شما قبل از گرفتن اقامت دائم ویزا (801 یا 100) تمام شده، می توانید توسط یک استرالیایی دیگر ضمانت شوید. در این حالت محدوده زمانی و صبر کردن وجود ندارد.

به این موضوع توجه کنید که ضمانت و ویزاهای شریک زندگی باید در محدوده "دو بار در طول زندگی" قرار گرفته باشد. درخواست های رد شده یا انصراف داده شده حساب نمی شوند.

در صورت متقاعد کننده بودن، شرایط این محدودیت ها قابل چشم پوشی هستند. این شرایط باید اسپانسر استرالیایی را تحت تاثیر قرار داده باشند. این موضوع ممکن است شامل مرگ شریک زندگی قبلی، داشتن فرزند خونی با شریک جدید، همسر قبلی که اسپانسر را ترک کرده باشد و فرزندان وابسته به اسپانسر.

در صورتی که شما از طریق ویزای دیگری اقامت دائم استرالیایی گرفته اید (مثل همسر از طریق ویزای 189 یا ویزای 186 ENS) مشمول محدودیت 5 ساله نمی شوید. در صورتی که شما الزامات مورد نظر را داشته باشید، می توانید یک فرد با ملیت دیگر را برای مهاجرت به استرالیا ضمانت کنید.

فرزند از یک شریک دیگر

در صورتی که میخواهید فرزندی را در درخواستتان وارد کنید، باید از دیگر ولی فرزند برای مهاجرت کردن آنها اجازه بگیرید مگر اینکه شما تنها قیم قانونی فرزند باشید و حق مشخص کردن مهاجرت آنها به استرالیا با شما باشد. این کار از طریق دستور دادگاه خانواده باید انجام شود.

در صورتی که با شریک قبلیتان و ولی دیگر فرزند هیچ ارتباطی ندارید باید نشان دهید که برای پیدا کردن و ارتباط گرفتن با آنها تلاش کرده اید. در صورتی که نمی توانید آنها را پیدا کنید باید درخواست یک مدرک قیم قانونی از دادگاه خانواده در کشور محل اقامتتان بدهید. پیشنهاد ما این است که این کار را قبل از شروع پروسه ویزا انجام دهید.

در صورتی که شما برای یک ویزای موقتی مثل 457 یا 482 فرد وابسته باشید و با یک فرد استرالیایی رابطه برقرار کرده باشید ممکن است برای دریافت ویزای شریک واجد شرایط باشید. این بر عهده شریک قبلی شما است که به دلیل شکست رابطه اطلاعات مربوط به مهاجرت را به روز کند.

این مقاله به کوشش استاد جعفری و دیگر اعضای سازمان مهاجرتی راز تهیه و منتشر شده است. تک تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هرچند کوچک در آگاه سازی شما عزیزان داشته باشیم.

نویسنده
حمیدرضا جعفری
حمیدرضا جعفری

کارشناس ارشد الکترونیک قدرت، علاقه مند به تکنولوژی و زبان انگلیسی، مدیر کلاسهای آموزش آنلاین زبان هلدینگ راز

نظرات (0)
دیدگاه خود را برای ما بنویسید