مهاجرت به روسیه و روش های آن

مهاجرت به روسیه و روش های آن

مهاجرت به روسیه و روش های آن

در این مقاله 6 راه مهاجرت به روسیه مورد بررسی قرار میگیرد ،‌ همانطور که میدانید راه ها ودلایل متعددی برای  مهاجرت  به روسیه وجود دارد که ما آن ها را مورد بحث و بررسی علمی  قرار می دهیم.، ابهامات زیادی درمورد مهاجرت به کشور روسیه وجود دارد که ما آن ها را تک به تک مورد بررسی قرار می دهیم .

معرفی کشور روسیه :‌

روسیه کشوری است پهناور با مساحت حدود 17 میلیون و 80 هزار کیلو مترمربع و جمعیت حدودی 150 میلیون نفر که بزرگترین و پهناورترین کشور جهان شناخته می شود این کشور در قسمت  شمالی آسیا و اوراسیا قرار داد و آب و هوایی اغلب سرد و خشک دارد اما به دلیل پهناور بودن و وسعت زیاد این کشور می توان گفت تقریباً 4 فصل دراین کشور به خوبی دیده می شود بیشترین  جمعیت این کشور در پایتخت آن یعنی مسور سکونت دارد واحد پول این کشور روبل است  و زبان رسمی آن روسی می باشد.

ما قصد داریم 6  روش مهاجرت به روسیه را مورد بررسی قرار دهیم:

مهاجرت از طریق ویزای کار

یکی از بهترین روش های مهاجرت به روسیه از طریق ویزای کار است این کشور از اقتصاد نسبتاً خوبی برخوردار است و متقاضیان می توانند  کسب  و کار حرفه ای خود را ارتقاءدهند ( هر چند در سالهای گذشته کشور روسیه هم مورد هجوم تحریم ها قرارگرفته )کسب و کار در روسیه بسیار رقابتی میباشد و بازار کار در بین نیروهای متخصص و فارق التحصیلان داخلی بسیار رقابتی  می باشد و از نظر قوانین روسیه تا زمانی که تخصص  و حرفه ای بتواند به دست افراد  روسی انجم شود مجوز کار برای افراد غیر روسی صادر نخواهد  شد بنابراین متقاضیان ابتدا با پیدا کردن شغل و به دست  آوردن مجوز کار برای مهاجرت اقدام نمایند . مهمترین فاکتور برای موفقیت شغلی در روسیه مسلط بودن به زبان روسی است  به طوری که اگر زبان روسی را بلد نباشید یک  خرید ساده را هم نمیتوانید انجم دهید  چه برسد  به بیزینس و کسب و کار . به دست آوردن  مجوز کار برای اتباع کشورهای مختلف متفاوت است اما افرادی که متخصص و حرفه دارند وبه زبان روسی تسلط دارند شانس بیشتری نسبت به بقیه افراد برای مهاجرت از طریق ویزای کار دارند .

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

درنگاه اول داشتن سرمایه مناسب برای اخذ اقامت از هر کشوری امری مناسب به نظر می رسد اما اول از همه باید به قوانین مالیاتی و اقتصادی آن کشور دقت کرد . کشوری که درصد مهاجران آن به کشورهای دیگر بیشتر باشد و دولت کنترل کمی در فساد آن کشور دارد .

برای انجام هر کاری می شود رشوه پرداخت کرد و هیچ قطعیتی در انجام شدن امور وجود ندارد بنابراین مناسب نیست .

اما یکی از روش ها ثبت شرکت در روسیه می باشد که در 3 سال گذشته بسیار سخت شده و مورد بررسی مسئولان قرار می گیرد (مسئولان دولتی روسیه ) بنابراین متقاضیان  باید یک پروژه قوی ارائه دهند که دارای توجه اقتصادی باشد و با حداقل سرمایه 50 هزار دلار  می توانند این کار را انجام دهند ابتدا یک پاسپورت 3 ساله دریافت می کنند که تا 3 سال هم میتوانند آن را کنند بنابراین متقاضیان باید 5 سال حضور خود را در خاک روسیه تثبیت کنندتا پاسپورت  شامل حال آن ها شود .

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت روسیه از طریق ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به روسیه ازدواج است که شرایط خاص خود را دارد که با طی کردن آن میتوان  به اقامت روسیه دست پیدا کرد .

در گذشته خبری منتشر شده بود که اگر با زنان روسی  ازدواج کنید به شما اقامت و  مبلغ  30 هزار دلار متعلق میگیرد که کاملا غلط  واین تبلیغات افراد سودجو بود.

کشور روسیه برای شهروندان خود مبلغی برای به دنیاآمدن فرزند اول پرداخت میکنند که بسیار کم است اما برای ازدواج  3 گزینه از شرایط زیر الزامیست  :‌

  • الف ) مجرد بودن فرد
  • ب) تمکن مالی ( سالانه 20 هزار دلار برای یک ازدواج جوان)  
  • ج) واقعی بودن ازدواج و کنترل آن از سوی کشور روسیه

در گذشته پس از 3 سال از ازدواج فرد  متقاضی میتوانست اقامت را دریافت کند اما چند سال است که قوانین سخت شده و این دوره 5 ساله است  و به شدت مورد بررسی دولت روسیه قراردارد.

مهاجرت از طریق تولد فرزند

اخذ تابعیت از روسیه نیاز به بررسی قوانین کلی و اعطای تابعیت از طریق سیستم  خاک و خون دارد . خیلی ازمتقاضیان بر این باورند که با تولد فرزند خود در کشور متقاضی  به آن اقامت و تیعیت تعلق می گیرد در صورتی که سیستم اقامت در روسیه براساس خاک و خون  می باشد که از سال 2002 مورد بررسی قرار گرفت و به تایید رسید در برخی کشورها قانون خاک اصل است  و در برخی قانون خون اما در روسیه هر دو ،‌بنابراین کسانی بتوانند به زبان روسی صحبت کنند و یکی از اجداد آنها روس باشد  میتوانند در خواست دهند و اقامت دریافت  کنند . 

بطور کلی دو قانون دراخذ اقامت از طریق تولد بسیار اهمیت دارد.

الف ) اگر یکی از والدین فرزند متولد شده ملیت روسی را داشته باشند گرفتن محل تولد فرزند به وی تابعیت کشور روسیه متعلق میگیرد .

ب) در صورتی که یکی از والدین ملیت روسی و دیگری ملیت خارجی داشته باشد اگر فرزند آنان در خاک روسیه متولد شود به کودک تابعیت  روسیه اعطا می شود .البته باید خاطر نشان کرد اگر کودکی در خاک روسیه متولد شود در صورتی که شرایط و تابعیت والدین مشخص کشور روسیه برای جلوگیری از بی تابعیتی  به کودک تابعیت روسیه تعلق می گیرد .

اخذ ویزا از طریق پناهندگی

یکی از راه های مهاجرت به روسیه پناهندگی می باشد که تامل حال بسیاری افراد نمی شود و کار عاقلانه ای نیست زیرا پناهندگی به فردی اعطا می گردد که به دلایل منطقی اعم از عقاید مذهبی ،نژاد ، شرکت در گروه های خاص مورد  اذیت و آزار قرار گرفته باشد و شکنجه شده باشد براساس قوانین  کشور روسیه فرد  متقاضی پس از ورود غیر قانونی  به خاک روسیه می بایست ظرف مدت 48 ساعت درخواست خود را به اداره مهاجرت ارائه دهد و دلایل کافی را بیاورد ، ‌افراد با پرکردن فرم و ارائه دلایل  محکم به اداره محکم به اداره فدرال روسیه اولین گام را بردارند  و اداره فدرال روسیه با بررسی  اولیه مدارک و دلایل اعلام خواهد کرد که آیا فرد شرایط پناهنده شدن  را دارد یا نه  ،‌بنابراین ممکن است اداره فدرال روسیه با درخواست فرد موافقت کند که ممکن است  یک سال  طول بکشد اگر مدارک و دلالل فرد متقاضی مورد تایید اداره فدرال روسیه قرار  نگیرد فرد باید سریعاً خاک روسیه را ترک کند و فرد دیپورت می شود  . 

اخذ ویزای تحصیلی

هرساله کشور روسیه مقصد بسیاری از دانشجویان می باشد و این کشور به دلیل هزینه های زندگی نسبتاً پایین ،‌هزینه تحصیل کم ،‌دانشگاههای معتبر و مدرن بودن این کشور مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار  می گیرد .

زبان رسمی روسیه روسی می باشد  بنابراین یادگیری زیان روسی بسیار اهمیت دارد ،‌اساتید به طور  تخصصی روسی تدریس می کنند و دانشگاههای انگلیسی زبان این کشور واقعا به طور کامل انگلیسی صحبت نمیکنند پس یاد گیری زبان روسی بسیار اهمیت دارد ،‌برخلاف تصور عموم روسیه اونقدر ها هم  نسبت شهرهای تحصیلی مهم روسیه که مسکوسنپترزبورگ و می باشد آب و هوای 4 فصلی دارد .

شهرهای مهم 4 فصل هستند و هر فصل به خوبی می شود به طوری که دمای هوا در مسکو در زمستان به 35 – درجه هم می رسد و در تابستان تا  38+ هم هوا  گرم می شود بنابراین دانشجوها و کسانی که نگران آب و هوای آن هستند بدانند آنقدرها هم سرد نیست .

روسیه و شهرهای مهم آن از کیفیت خوبی برخوردار هستند  مسکو بزرگترین شهر و پایتخت آن است هزینه های زندگی در این شهر نسبت به کیفیت آن زیاد نیست  حمل و نقل در این کشور آسان است  و مسکو یکی از بزرگترین خطوط مترو دنیا را شامل می شود این سیستم مترو  به دور کل شهر کشیده شده  و حتی حومه شهر را نیز  دربرمی گیرد از طرفی سیستم اتوبوس های بین شهری هم بسیار قوی هست و مشکل حمل و نقل دیده نمی شود . هزینه رفت و آمد هم بسیار کم است که در مقاله بعدی به طور کامل و با جزئیات توضیح داده می شود .

بسیاری از متقاضیان ایرانی که میخواهند در خارج از کشور تحصیل کنند به این نکته مهم توجه می کنند که دانشگاه مورد نظر مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم باشد . 

برای تحصیل در روسیه ابتدا دوره را باید بگذرانید که میتوان2 تا 3 ترم  باشد  که شامل روسی ،‌شیمی ، ریاضی فیزیک است پس از آن در امتحان ورودی دانشگاه مورد نظر شرکت کرده  . در صورت قبولی پذیرش می شود .

برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه باید با یکی از دانشگاه ها ارتباط برقرار کنید همچنین موسسه راز علوم برای اخذ ویزا برای شما اقدام  می کند  . 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن دوره زبان روسی :‌پاسپورت ترجمه روسی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و شناسنامه کارت ملی می باشد  .

متقاضی میتواند خودش برای گرفتن ویزا اقدام کند که ممکن است  دشوار باشد یا حتی ریجکت شود. 

بنابراین بهتر است این کار را به افراد متخصص سپرد ،‌پس از ارائه مدارک مدت زمان 1-6 ماه  ( بستگی به زمان ارائه مدرک ) طول می کشد تا برای فرد دعوت نامه صادر شود .

سپس فرد با مدارکی که دارد باید به یکی از سفارت های روسیه در ایران مراجعه کند و برای دریافت ویزا اقدام نماید ،‌پس از دریافت ویزا فرد یک ماه فرصت داردتا وارد خاک روسیه شود. ویزاهای اولیه معمولاً1-3 ماهه صادر می شود پس از ورود به خاک روسیه فرد باید خود را به دانشگاه مورد نظر معرفی کند . ابتدا آزمایش های لازم از او گرفته می شود که شامل اعتیاد ،‌ HIV ،‌هپاتیت و ..است سپس فرد باید برای ریجستر و اقامت اقدام نماید ،‌بسته به نوع در خواست  متقاضی می تواند در خوابگاه  یا آپارتمان شخصی اقامت داشته باشد پس از مشخص شدن ریجستر کارت و مدارک دانشجویی وی صادر می شود .

فرم درخواست مشاوره
نظرات (0)
دیدگاه خود را برای ما بنویسید

مطالب مرتبط

مشاوره رایگان