کانادا و مهاجرت پساکرونا

کانادا  و مهاجرت پساکرونا

مارکو مندسینو وزیر مهاجرت کشور کانادا در نشست خبری جدید درمورد کرونا و تأثیرگذاری آن برمهاجرت اخبار جدیدی را در خصوص سطح مهاجرت، دانشجویان بین‌المللی و کارگران موقت منتشر کرد. طبق گفته‌های وی بیماری کرونا باعث شده تا متوجه شویم تداوم جذب مهاجر و نیروی کار چه میزان به اقتصاد کانادا کمک می‌کند. مهندسین و این صحبت‌ها را در واقع در جواب سؤال‌هایی منتقدان و تحلیلگرانی مطرح کرده است که وضعیت جذب مهاجر  کانادا باتوجه‌به اهداف بالای مهاجرتی که در پیش دارد در این بحران جدید کرونا به چه صورت ادامه خواهد یافت؟

همان‌طور که می‌دانید شیوع کرونا باعث شده تا در سیاست‌ها و اهداف اداره مهاجرت کانادا در خصوص جذب مهاجر خلل ایجاد شود و باعث به‌وجودآمدن شک و تریدید هایی در خصوص سیاست مهاجرپذیر بودن کانادا شده است. از دلایل به‌وجودآمدن این تردیدها می‌توان به عدم مهارکردن ویروس کرونا، بالارفتن نرخ بیکاری، عدم تمایل کارگران و دانشجویان خارجی به سفر در زمان‌هایی که فاصله اجتماعی وجود دارد اشاره نمود.

 وزیر مهاجرت کانادا اما خوش‌بینانه مطمئن است که سیاست‌های کانادا به استقبال از مهاجرین تغییر نخواهد کرد. طبق گفته‌های وی مهاجرت بخشی از هویت کانادایی‌هاست. مهاجرت در واقع به این معنی است که مردم برای ساختن کشوری قدرتمندتر گرد هم جمع شوند و این چیزی است که همواره در تاریخ کانادا شاهد آن بودیم که در این بحران و در آینده نیز شاهد آن خواهیم بود.

کانادا و کورونا

سطح مهاجرت :

وی همچنان اخیراً نیز گفته بود که مهاجرت جز عوامل اصلی موفقیت و بهبود اقتصاد ما است. ما به مهاجران نیاز داریم و در واقع مسیر سیاست‌گذاری ما را مهاجران تعیین خواهند کرد. مندسینو همچنین بیان کرده که بیماری کرونا در بلندمدت تغییر زیادی در جمعیت کانادا به وجود نخواهد آورد. البته که همواره تعداد بازنشسته‌ها به نسبت نیروی کار فعال رو به افزایش است و این به آن معنی است که کانادا به مهاجران همچنان نیاز خواهد داشت.

او بیان کرد همان‌طور که می‌دانید اولین‌بار نیست که یک بیماری همه‌گیر کانادا را با چالش‌های اقتصادی مواجه کرده است. بخش اعظمی از موفقیت کانادا در گذر کردن از چنین چالش‌هایی به‌خاطر استقبال از مهاجران است. وزیر مهاجرت کانادا همچنین در سخنان گفته است که دولت فدرال کانادا قبل از اعلام برنامه سالانه سطوح مهاجرت که در پاییز برگزار می‌شود با ذی‌نفعان مربوطه در مورد آینده سطح جذب مهاجر گفتگو خواهد کرد.

دانشجویان بین المللی :

مارکو مندسینو در این باره گفته است که از اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا و ذی‌نفعان دیگر به‌خاطر ارائه نظر نسبت به نحوه رویکرد دولت فدرال کانادا دررابطه‌با دانشجویان بین‌المللی در مواجهه با ویروس کرونا کمال تشکر و تقدیر را دارد. او در این مورد به اصلاحاتی که اخیراً در ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی یا PGWP اعمال شده اشاره کرد. او نیز بیان کرده است که اداره مهاجرت کانادا با مسئولان مربوطه بخش تحصیلات تکمیلی در مورد نحوه کمک‌رسانی به دانشجویان بین‌المللی که در ماه سپتامبر در دانشگاه‌های معین ثبت‌نام خواهند کرد به مناظره خواهد نشست و نوید از خبرهای بیشتر و امیدبخش دراین‌رابطه را داد .

کورونا در کانادا

کارگران موقت :

وزیر مهاجرت کانادا در اظهارات خود بیان کرده که اداره مهاجرت با کارفرمایان بخش‌های مربوط به کشاورزی و غذاهای دریایی به‌منظور حمایت از تلاش‌های دولت فدرال در تأمین غذای کانادا در ارتباط است. وی اظهار می‌دارد که اداره مهاجرت همواره به دنبال روشی برای انعطاف‌پذیرتر کردن ویزاهای کاری هستیم و سعی می‌کنیم هرگونه مانعی که در خارج وجود دارد را از قوانین مهاجرتی حذف کنیم.

مندسینو در خصوص وضعیت کارگران موقت خاطرنشان کرد که یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که بر سر راه کارگران خارجی که به کانادا می‌آیند وجود دارد مجموعه شرایطی است که در کشور آن‌ها وجود دارد و این موضوع از کنترل اداره مهاجرت خارج است. موضوع دیگری که از دست اداره مهاجرت کانادا خارج است تقاضا در بازار کار است و بهتر است این تقاضا در برخی از بخش‌ها برای برخی محصولات کاهش یابد.

مندسینو همچنین اینکه در ماه نوامبر در اهداف مهاجرتی کانادا تغییراتی ایجادخواهد شد را رد نکرد. در نوامبر دولت فدرال کانادا سیاست‌ها و رویکردهای جدید خود را برای جذب مهاجرین اعلام خواهد نمود.  

برای مثال اخیراً اتاوا رویکرد موقتی را اعلام کرده مبنی بر اینکه کارگر خارجی زمان انتظار برای اخذ ویزای کار جدید می‌تواند برای کارفرمای دیگری کار کند یعنی غیر از کارفرمایی که در ویزای کارش قید شده است. همچنین اداره مهاجرت برنامه‌ریزی کرده است که درخواست مهاجرین را به‌جای ظرف مدت  10 هفته در 10 روز رسیدگی نماید.

این مقاله به کوشش خانم مؤمنی و دیگر اعضای سازمان مهاجرتی راز تهیه و منتشر شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تأثیری هرچند کوچک در آگاه‌سازی شما عزیزان داشته باشیم.

نویسنده
مریم مومنی
مریم مومنی

کارشناس ارشد حقوق تجارت بین الملل، علاقه مند به قوانین حقوق بین الملل و قوانین مهاجرتی کشورها، کارشناس ارشد مهاجرت کانادا هلدینگ راز

فرم درخواست مشاوره
نظرات (0)
دیدگاه خود را برای ما بنویسید
مشاوره رایگان