مهاجرت تحصیلی کانادا

مهاجرت تحصیلی کانادا

مهاجرت تحصیلی کانادا

هرساله بیش از 130000 دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل دانشگاه‌های کانادا را انتخاب می‌کنند. کانادا علاوه بر  سیستم آموزشی باکیفیت بالا، امکانات متعدد و یک فرهنگ پرجنب‌وجوش را نیز برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند.

تحقیقات، پژوهش‌های علمی و همکاری‌های بین‌المللی سه بخش اصلی هستند که کانادا و کالج‌ها  بر روی آنها تمرکز می‌کنند.

اما دریافت ویزای تحصیلی که به‌عنوان مجوز تحصیل کانادا نیز شناخته می‌شود، چقدر دشوار است؟ زمانی که تصمیم می‌گیرید کجا می‌خواهید مطالعه کنید، فهمیدن این موضوع نقش مهمی ایفا می‌کند؛ بنابراین، برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا چه باید کرد و چقدر سخت است؟

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی کانادا

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی کانادا را همچنین قبل از اخذ ویزای تحصیلی دانشجویان بین المللی می بایست از یک دانشگاه یا کالج های معتبر در کانادا که مورد تایید اداره مهاجرت کانادا می باشند پذیرش تحصیلی داشته باشند و پس از دریافت آن نامه پذیرش را به سفارت تسلیم نمایند تا بتوانند طبق آن ویزای تحصیلی خود را اخذ نمایند . به متقاضیان تحصیل در کانادا قبل از هر چیزی توصیه می شود که حتما در مورد شرایط تحصیل و زنگی در کانادا اطلاعات کافی و کامل را به دست آورند و سپس تصمیم به مهاجرت بگیرند .
با انتخاب تحصیل در کانادا شما ، موقعیت قرار گرفتن در فرهنگها و طبیعت های گوناگون را پیدا می کنید . از اسکی در کوه های ایالت  بریتیش کلمبیا تا دشتهای مانیتوبا و همینطور شهرهایی مثل تورنتو، مونترال ، ونکوور و کبک که به دلیل شرایط دوستانه و چند فرهنگی مشهور می باشند . 

کانادا به دلیل زیبایی های طبیعی ، جنگلها ، رودها ، کوهها و تنوع فرهنگیش شناخته شده است . کشور کانادا دو زبانه می باشد و زبانهای رسمی در کانادا انگلیسی و فرانسه می باشند . همچنین کانادا به دلیل پراکندگی جمعیت در آن شناخته شده است . باتوجه به اینکه کانادا دومین کشور بزرگ دنیا است جمعیتی کمتر از یکی از ایالت های آمریکا ( کالیفرنیا )را دارد و همینطور کانادا به داشتن زمستانهای سخت مشهور است . در بضی از مناطق کانادا شش ماه از سال زمین از برف پوشیده شده است .

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا در هر یک از استان های کانادا متفاوت است . معمولا از نظر شروع سن آموزشی اکثر استان ها از سن 6 تا 16 ، 18  سالگی را پوشش می دهند . مدارس کانادا دولتی یا خصوصی هستند .که دولت کانادا هر ساله شش درصد از تولین ناخالص را به عنوان بودجه آموزشی مدارس در نظر می گیرد .

زبان تحصیل در مدارس کانادا ممکن است به انگلیسی یا فرانسه باشد . و یا حتی ممکن است بعضی از مدارس و موسسات  هر دو زبان را ارائه نمایند .  اما زبان رسمی آموزش در کانادا اصولا انگلیسی می باشد .

لازم به ذکر است براساس قوانین مهاجرت به کانادا دانش آموزانی که به کانادا مهاجرت کرده اند و سن شان زیر 17 می باشد والدینشان به جهت مراقبت از فرزندانشان می توانند از طریق ویزیتور ویزا کنار فرزندانشان حضور داشته باشند .

سن شروع تحصیلات ایالت
سال 6-18 انتاریو Ontario
سال 6-16 کبک Quebec
16-6 سال آلبرتاAlberta  
16-7 سال ساسکاچوانSaskatchewan
16-6 سال بریتیش کلمبیا British columbia 
18-5 سال یوبرانزویکNew Brunswick 
18-7 سال منیتوباManitoba 
18-5 سال نورت وست ترتوریز  Northwest Territories 
16-5 سال نوا اسکوشیا Nova Scotia 
16-6 سال نیوفاندلند ولابرادور Newfoundland 
16-6 سال یوکانYucon 
16-5 سال پرنس ادواردPrince Edward 

 

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا معمولا 4 سال زمان می برد . متقاضیان بین المللی بعد از اینکه مدرک دیپلم خود را دریافت نمودند با داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه می توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها و کالج های کانادا اقدام نمایند . البته امکان این نیز وجود دارد که بتوانند بدون مدرک زبان نیز برای پذیرش از دانشگاه اقدام نمایند و بعد از ورود به کانادا برای دریافت مدرک زبان اقدام نمایند .

کشور کانادا دارای تعداد زیادی دانشگاه و کالج های  معتبر می باشد که در سطح جهانی مطرح می باشند . تنوع در دانشگاه ها و رشته های تحصیلی به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که در هر رشته ای که تمایل دارند تحصیل نمایند . بعضی از رشته های محبوب در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کانادا را در ذیل مشاهده می نمایید :

 • پزشکی
 • داروسازی
 • مدیریت
 • بازاریابی
 • حسابداری

معروف ترین شهرهای کانادا که بیشترین استقبال را برای تحصیل دانشجویان بین المللی دارند عبارتند از :

 • مونترال 
 • تورنتو
 • ونکوور
 • آلبرتا

تحصیل در مقطع ارشد

افرادی که قصد تحصیل در کانادا در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد را دارند  می بایست گواهی اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی یا دانشنامه و ریز نمرات خود را در دست داشته باشند .
ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا به دو روش تحقیق و تدریس می باشد . که معمولا یک الی دو سال به طول می انجامد . برای اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا دانشجویان بین المللی می بایست آیلتس 6  یا  6/5 ارائه دهند.

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا به صورت تحقیقات گسترده انجام می شود که معمولا با انجام پایان نامه به اتمام می رسد .  مدت زمان تحصیل در مقطع  دکتری اصولا  4 سال می باشد البته بسته به شرایط رشته تحصیلی دانشجو و دانشگاه این مدت تغییر می کند.  به طور معمول پذیرش در مقطع دکتری دردانشگاه های کانادا به نسبت مقاطع پیشین دشوارتر می باشد و نیازمند تسلط کامل به زبان انگلیسی و داشتن تحقیقات علمی حرفه ای و استاد راهنما می باشد . 

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده می توان گفت که تحصیل در کانادا به دلیل سطح علمی بالای آموزش در آن همواره مورد استقبال خیلی از دانشجویان بین المللی در سطح  جهان بوده است . حضور دانشگاه های معتبر در این کشور می تواند مزید بر علت باشد که تقاضا دانشجویان بین المللی هر ساله در این کشور بیشتر شود .  پذیرش از دانشگاه های کانادا نیازمند تخصص در این زمینه می باشد . برای اطلاعات تکمیلی تر در مورد زندگی و هزینه های تحصیل در کانادا  با کارشناسان مهاجرت سازمان مهاجرتی راز در ارتباط باشید .

بخوانید : اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

قدم اول: در یکی از دانشگاه‌های کانادا اپلای کنید و نامه پذیرش دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کدام دانشگاه در کانادا می‌خواهید تحصیل کنید، قبل از شروع فرایند درخواست ویزای دانشجویی باید تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در یکی از دانشگاه‌های کانادا، نامه پذیرش دریافت می‌کنید که  این نامه برای درخواست ویزا موردنیاز است.

قدم دوم: درخواست خود را برای ویزای دانشجویی کانادا اعلام کنید

به‌محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه باید برای ویزای دانشجویی که به‌عنوان مجوز تحصیلی شناخته می‌شود درخواست دهید.

مراحل اولیه برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا:

 • قبل از ورود به کانادا، در وب‌سایت شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC)برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.
 • اگر نمی‌توانید مدارک را به‌صورت آنلاین ارسال کنید، مدارک درخواست ویزا را از طریق پست ارسال کنید.
 • نامه پذیرش از کالج یا دانشگاه معتبر (دانشگاهی که توسط دولت کانادا به رسمیت شناخته شده است) ارائه دهید.
 • نامه تمکن مالی بانکی (هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی) ارائه دهید.
 • مدرکی ارائه دهید که دال بر عدم سابقه کیفری باشد.
 • گواهی سلامت از پزشکان معتبر و مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید.

 

طبق قوانین ویزای اخیر، اگر یکی از اعضای خانواده شما در حال کار یا درخواست مجوز کار در کانادا باشد، درخواست مجوز تحصیل شما در عرض دوهفته بررسی می‌شود. شما می‌توانید مجوز تحصیل خود را تمدید کنید اگر

 • مایل به ادامه تحصیل باشید
 • برنامه شما پسوند دارد
 • قصد تغییر دانشگاه را داشته باشید

ویزای تحصیلی 90 روز پس از پایان تحصیلات منقضی می‌شود. شما هنوز هم می‌توانید برای سفر و اکتشاف در کانادا بمانید یا می‌توانید برای مجوز کار درخواست دهید که به شما امکان می‌دهد شغلی تمام‌وقت یا نیمه‌وقت داشته باشید یا حتی خودتان شغلی را ایجاد کنید.

نکته مفید: بررسی کنید که آیا کشور شما در لیست درخواست‌های بیومتریک برای درخواست ویزای تحصیلی هست یا خیر.

قدم سوم: تمام مدارک موردنیاز برای ویزای دانشجویی در کانادا را آماده کنید

 1. فرم درخواست ویزای دانشجویی
 2. اصل نامه پذیرش از دانشگاه
 3. پاسپورت
 4. دو عدد عکس جدید در اندازه پاسپورت، با مشخصات نام و تاریخ تولد در پشت آن
 5. اثبات تمکن مالی در طول برنامه تحصیلی شما. این به این معنی است که ثابت کنید بین 10000 تا 11000 دلار کانادا در سال برای زندگی در کشور  کانادا دارید.
 6. یک تعهدنامه
 7. اگر متقاضی تحصیل در استان کبک هستید به نامه پذیرش کبک، ترجمه انگلیسی و فرانسوی مدارک خود و یک کپی تأیید شده از مدارک اصلی نیاز دارید .
 8. مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه ویزای تحصیلی (150 دلار کانادا)

قدم چهارم: الزامات زبان برای تحصیل در کانادا:

مدرک مهارت زبان انگلیسی در لیست مدارک موردنیاز برای ویزای دانشجویی کانادا گنجانده نشده است. اما اگر از کشوری انگلیسی‌زبان نیامده‌اید، دانشگاه‌های کانادا از شما می‌خواهند مدارکی دال بر مهارت زبان انگلیسی ارائه دهید. مدارک زبان مورد پذیرش عبارت‌اند از:

 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT
 • PTE  آکادمیک
 • C1 پیشرفته

قدم پنجم: بایو متریک (انگشت‌نگاری)

باتوجه‌به کشور محل زندگی متقاضی ممکن است لازم شود که برای درخواست ویزا  یا در کشور خود یا در کشور ثالثی برای انجام بیومتریک (انگشت‌نگاری) اقدام کند. هزینه انجام بایو متریک 85 Cad دلار کانادا می‌باشد که البته این هزینه علاوه بر هزینه درخواست ویزای تحصیلی می‌باشد. البته لازم است بدانید که برخی از کشورها از قاعده انگشت‌نگاری مستثنی هستند و نیازی به انگشت‌نگاری ندارند.

قدم ششم: دریافت ویزای تحصیلی

زمان تقریبی پردازش ویزای تحصیلی عموماً 90 روز است که این مدت‌زمان بستگی به کشور مبدأ متقاضی دارد.

البته لازم است که بدانید  می‌توان برای دریافت سریع‌تر ویزای تحصیلی از روش Student Direct Stream استفاده کرد.

که هزینه‌های این روش از 150  دلار کانادا شروع می‌شود و زمان رسیدگی به پرونده‌های این روش عموماً 20 روز کاری زمان می‌برد.

Student Direct Stream  فقط برای کشورهای زیر قابل‌دسترس است:

 • چین
 • هندوستان
 • مراکش
 • پاکستان
 • فیلیپین
 • سنگال
 • ویتنام

هزینه تحصیل در کانادا:

معمولاً دانشگاه‌های کانادا هزینه‌های خود را مشخص می‌کنند و این هزینه‌ها بسته به عوامل مختلفی متفاوت است و در هزینه‌ها تأثیرگذار هستند:

 • اینکه در چه برنامه‌ای تحصیل می‌کنید
 • دانشجوی بین‌المللی هستید یا بومی
 • در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنید یا کارشناسی ارشد

طبق آخرین گزارش آمار کانادا، هزینه‌های تحصیل در کانادا برای دانشجویان داخلی در مقطع کارشناسی به طور متوسط 5.3 درصد کاهش‌یافته و در سال 2019/2020 برای دانشجویان بین‌المللی 7.6 درصد افزایش‌یافته است.

اگر متقاضی شهروند کانادایی باشد که در کانادا تحصیل می‌کند، می‌تواند انتظار داشته باشد که به طور متوسط سالانه 6463 دلار کانادا برای مدرک لیسانس و 7056 دلار کانادا برای مدرک تحصیلات تکمیلی پرداخت کند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

طبق آمار کانادا، متوسط شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی 29714 دلار کانادا (22500 دلار آمریکا) در سال است. دوره‌های علوم‌انسانی معمولاً ارزان‌تر هستند درحالی‌که رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی جزو رشته‌های گران‌تر هستند همچنین هزینه‌های کسب‌وکار و دوره‌های مدیریتی پایین‌تر از میانگین کشوری است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید  شهریه‌ها به‌طورکلی کمتر است ولی باز هم‌بسته به برنامه شما متفاوت است. اداره آمار کانادا میانگین شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی را 17744 دلار کانادا در سال اعلام کرده است .

دوره‌های  MBA اجرایی عموماً گران‌ترین دوره‌های تحصیلی در کانادا محسوب می‌شوند و به طور متوسط حدود 56,328 دلار کانادا ( 42,657 دلار آمریکا) هستند، درحالی‌که دوره‌های MBA معمولی به طور متوسط 27,397 دلار کانادا (20,747 دلار آمریکا) هزینه دارد .

آیا می‌توانم بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا بمانم؟

کانادا برای دانشجویان بین‌المللی این امکان را ایجاد کرده که بعد از تحصیل در کانادا بتوانند بمانند و اقامت دائم بگیرند.

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (Post-Graduation Work Permit)  به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا در کانادا بمانند و تا سه سال پس از فارغ‌التحصیلی کار کنند. پس از یک سال کار در کانادا، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی واجد شرایط درخواست اقامت دائم می‌شوند.

 متقاضیان برای درخواست PGWP، باید ثابت کنند که تمام شرایط برنامه تحصیلی خود را رعایت کرده‌اند. تحصیل باید فعالیت اصلی شما در طول مدت اقامت شما در کانادا بوده باشد .PGWP معمولاً برای مدت‌زمان تحصیل در کانادا اعطا می‌شود.

باتوجه‌به مطالب فوق می‌توان گفت که روش تحصیلی برای مهاجرت به کانادا یکی از پر متقاضا ترین روش‌های مهاجرتی به کانادا محسوب می‌شود که اکثر متقاضیان بین‌المللی برای دریافت اقامت دائم کانادا از این روش اقدام می‌کنند. اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید با ما تماس بگیرید تا  از مشاوره تخصصی در این زمینه بهره مند شوید.

فرم درخواست مشاوره
نظرات (8)
 • پاسخ
  ساناز
  1400-08-13

  میشه برای تحصیل رایگان در استان کبک کانادا اقدام کنیم ؟

  • کارشناس راز
   1400-08-13

   سلام دوست عزیز نظام آموزش کانادا مستلزم پرداخت هزینه است . تحصیل رایگان در کانادا امکان پذیر نیست . مگر در مقطع دکترا در شرایط خاص و ویژه ای بتوانید اسکالر شیپ بگیرید.

 • پاسخ
  eli
  1400-08-13

  من 19 سال دارم و تازه دانشگاه قبول شدم. اگر من بخوام برای مهاجرت اقدام کنم باید تحصیلی باشه؟

  • کارشناس راز
   1400-08-13

   سلام و درود با توجه به شرایط سنی شما در حال حاضر روش تحصیلی میسر است .

 • پاسخ
  sogol
  1400-08-13

  با داشتن نمره ایلتس 7 و نمره GRE خوب شانس بورسیه از دانشگاهای کانادا رو دارم؟

  • کارشناس راز
   1400-08-15

   سلام و درود دوست عزیز .برای مقطع دکتری بله شانس خوبی دارید . البته که همه دانشگاه های کانادا نیاز به GRE ندارند ولی داشتنش امتیاز مثبت محسوب میشود .

 • پاسخ
  مهدی شفاعتی
  1400-09-15

  با درود خدمت شما. من پسری ۶ ساله دارم ، آیا از طریق مهاجرت تحصیلی برای فرزندم میتونم اقدام کنم و شرایط رو مختصرا یه توضیحی بفرمایید .مبالغ جهت اپلای و زندگی و تحصیل فرزندم را هم بفرمایید. ممنون میشم

  • کارشناس راز
   1400-09-23

   سلام دوست عزیز . فرزند شما برای مدارس کانادا می توانند اقدام کنند . هزینه تحصیل در مدارس کانادا در ایالت های کانادا متفاوت است ولی عموما از 8000 دلار تا 25000 دلار در سال هزینه تحصیل در مدارس کانادا می باشد . در این پروسه فقط یکی از والدین می توانند با ویزای توریستی همراه فرزند وارد کانادا شوند .

دیدگاه خود را برای ما بنویسید

مطالب مرتبط

کانادا و مهاجرت پساکرونا
کانادا

کانادا و مهاجرت پساکرونا

همانطور که می دانید شیوع کرونا باعث شده تا در سیاست ها و اهداف اداره مهاجرت کانادا در خصوص جذب مهاجر خلل ایجاد شود و باعث به وجود آمدن شک و تریدید هایی درخصوص سیاست مهاجر پذیر بودن کانادا شده است . از دلایل به وجود آمدن این تردید ها می توان به عدم مهار کردن ویروس کرونا ،  بالا رفتن نرخ بیکاری ، عدم تمایل کارگران و دانشجویان خارجی به سفر در زمان هایی که فاصله اجتماعی وجود دارد اشاره نمود .

ادامه مطلب
دریافت اجازه تحصیل برای تحصیل در کانادا
کانادا

دریافت اجازه تحصیل برای تحصیل در کانادا

اجازه تحصیل یا study permit چیست؟ مدرکی که به شما به عنوان یک خارجی اجازه می دهد که در یکی از موسسه های آموزشی مشخص در کانادا تحصیل کنید. لیست این موسسه ها در وبسایت سازمان مهاجرت کانادا برای هر استان مشخص شده است. بیشتر خارجی ها برای تحصیل در کانادا به اجازه تحصیل نیاز دارند.

ادامه مطلب
مشاوره رایگان